увійти | реєстрація | забув пароль
сьогодні 30.09.2016 18:08
(за Київським часом)

навігатор

Kharkiv Human Rights Group Social NetworkingFreedom House: Україна може втратити статус вільної країни

Свобода зазнає дедалі більших утисків у світі, зазначає новий звіт недержавної організації «Дім Свободи» (Freedom House). У список «гірших із найгірших» цього року потрапили 17 країн і 3 території, мешканці яких «живуть в екстремально репресивному середовищі» і стикаються з «постійним утиском прав людини». Україна, за результатами минулого року, зберігає статус вільної країни, але може втратити його, якщо нинішні тенденції триватимуть, вважають дослідники «Дому Свободи». З чим пов’язаний наступ на свободу?

Список найрепресивніших режимів у світі очолюють Бірма, Екваторіальна Гвінея, Еритрея, Лівія, Північна Корея, Сомалі, Судан, дві пострадянські країни Узбекистан і Туркменистан та Тибет. Про це мовиться у звіті «Гірші з найгірших 2010: найбільш репресивні суспільства», який було представлено в четвер на засіданні Ради з прав людини ООН.
У названих країнах політичні права та громадянські свободи зазнають найбільших утисків. Не набагато краще виглядають справи у таких державах, як Білорусь, Китай, Куба, Саудівська Аравія чи Сирія. Там так само утискають політичні права, але ситуація з громадянськими свободами є трохи ліпша. До цієї ж категорії дослідники зараховують і Південну Осетію та Західну Сахару.
Аналітики «Дому Свободи», які стежать за розвитком свобод у світі, констатують, що ситуація погіршується вже четвертий рік поспіль. Дослідник Арч Паддінґтон пояснює цю тенденцію зміною розкладу сил у світі.
«Вплив головних демократичних країн, включно зі Сполученими Штатами, дещо зменшився, – каже він. – Одночасно зріс вплив головних авторитарних країн, таких як Росія, Китай, Іран та Венесуела. Для деяких країн це стало сигналом до того, що вони можуть не дотримуватися стандартів щодо прав людини, бо є впливові авторитарні країни, які нададуть їм дипломатичну й економічну підтримку».
Дослідник наголошує, що така ситуація настала вперше від часу розвалу Радянського Союзу, бо досі демократія мала очевидні економічні переваги над тоталітарними та авторитарними режимами.Країни, які мають конкурентну багатопартійну демократію та свободу слова, можуть забезпечити кращу ротацію влади, ефективніше керівництво, прозорість і громадський контроль.
Україна може втратити статус вільної країни
Говорячи про Україну, Арч Паддінґтон наголосив, що цьогорічні події з численними скаргами на утиски свободи слова і свободи зібрань з приходом нової влади ще не були відображені у звіті. Але якщо тенденції триватимуть, Україна може втратити статус «вільної» країни в класифікації «Дому Свободи».
«Ми занепокоєні розвитком подій в Україні. Україна належить до категорії вільних країн, але вільних країн, які мають деякі проблеми. Тому, якщо відбудеться навіть незначне погіршення, Україна потрапить до категорії «частково вільних» країн», – попереджає експерт «Дому Свободи».

дивись також:
«5 канал» відкрив гарячу лінію «Час свободи»
ТВі оскаржує призначення Хорошковського членом Вищої ради юстиції
«Стоп цензурі!»: учасники руху вимагають звільнити працівника УДО, який застосував силу до журналіста СТБ
Охоронці президента застосували силу до журналіста СТБ Сергія Андрушка
ТВі: Хорошковський за законом не має права бути членом Вищої ради юстиції
«Репортери без кордонів»: медіа-магнат не може очолювати СБУ
Методи цензури стають тоншими
На початку червня зафіксовані факти спроб влади обмежити права журналістів
ТВі вимагає розслідування зловживань Хорошковським службовим становищем
Суд позбавив частот 5 канал і ТВі
Артикль 19: за час урядування нового Президента ситуація зі свободою слова погіршилася
Бенкендорф заборонив працівникам НТКУ давати коментарі без дозволу прес-служби
Міліція затримала члена НМПУ з Донецька
Журналісти «Експресу» оприлюднили відкритий лист до Президента про системний тиск
Припинити тиск на журналістів, не допустити репресій
Засновано громадський рух «Стоп цензурі!» (+ список координаційної ради)
Проти головного редактора газети відновлено кримінальну справу 5-річної давності
Всеукраїнський антирейтинг «Вороги преси 2009»